Annonce
Debat

På vegne af kvinderne til novembervalget: Vi er klar til at bane vejen ind i politik

"Vi må vise vejen som kvinder, være rollemodeller for fremtidens lokale demokrati. Og samtidig vise, at vi ikke vil den dårlige tone, og vi vil have respekt for det, vi leverer", skriver Polly Dutschke. Arkivfoto: Kim Haugaard

DEBAT: Den 30. juni kommenterer Daniel Bach Nielsen på lederplads i Århus Stiftstidende, at der fortsat er for få kvinder, som tager springet til kommunal politik.

Han har ganske ret i, at politik stadig har ry for at være konfliktfyldt, noget, den såkaldte debat og iscenesættelse på sociale medier kun har gjort værre. Dét, vil jeg vove at påstå, skræmmer generelt flere kvinder end mænd væk. Hvilket jeg kun vil give Daniel ret i.

Men jeg oplever faktisk også, efter initiativ fra de kvindelige byrødder i Aarhus, at flere og energiske kvinder vil lokalpolitik med hjertet. Vi vil gerne tage kampen for vores by, demokrati og kampen mod den dårlige tone i politik.

Annonce


Vi vil gerne stille op til den politiske dagsorden i vores by og region med de kompetencer og styrker, vi har. Og selvom vi fortsat ikke er mange kvinder, så vil vi med tiden bane en vej for fremtidens kvinder i kommunal- og regionspolitik.


Mette Bjerre fra SF har taget initiativ til at tage de positive briller på i henhold til sociale medier og kvinder. Hun har inviteret kvindelige kandidater ind, og hvor vi netop står sammen mellem alle partier. Hun har inviteret politiske kandidater fra kommunal- og regionsvalget til debat for netop at sætte fokus på området henimod valget 16 november.

Vi må vise vejen som kvinder, være rollemodeller for fremtidens lokale demokrati. Og samtidig vise, at vi ikke vil den dårlige tone, og vi vil have respekt for det, vi leverer. Og det reelle arbejde, vi faktisk leverer som politikere.

Vi vil gerne stille op til den politiske dagsorden i vores by og region med de kompetencer og styrker, vi har. Og selvom vi fortsat ikke er mange kvinder, så vil vi med tiden bane en vej for fremtidens kvinder i kommunal- og regionspolitik.

Annonce
Aarhus For abonnenter

Jonas fandt aldrig Nick den nat på havnen: - Der dør for mange. Vi bliver nødt til at overveje hegn

Danmark

Tirsdagens coronatal sætter rekord med yderligere 33.493 tilfælde

Annonce
Annonce
Annonce
Kultur

Aarhus Teater hårdt ramt af corona: Skuespillere er smittet og forestillinger må udskydes

Aarhus For abonnenter

Her er de mest magtfulde personer i Aarhus: Se Stiftens Magtliste fra nummer 20-11

Alarm 112

Villa opslugt af flammer: - Ilden er gået gennem taget

Alarm 112

I røg og damp: Kontorer hos Billigblomst fik hjælp af brandvæsenet

Hvad gør andre lande? De bekæmper høje energipriser med hjælpepakker for milliarder

Aarhus For abonnenter

Mennesker med magt: Her er Bente Byudvikling

Debat

Børn har brug for leg og bevægelse, men: Er iPads blevet pædagogens nye kollega?

Østjylland

Rema-direktør er ude med hård kritik: - Jeg har aldrig mødt en så utroværdig og uvederhæftig person som ham

Se, om du er en af dem: Elselskab vil forbyde varmepumper for visse forbrugere

AGF

AGF skal møde norsk mesterhold og svensk modstand på træningslejr

Aarhus For abonnenter

Ny rådmand varsler flere slanke højhuse: Fortætning er ikke et skældsord - det kan være godt for byen

Erhverv

Med millionopbakning er ny århusiansk hjælpe-app endelig i luften: - Vi skal være Europas største

Annonce