Annonce
Danmark

Peter formidler lån med 100 procent i rente: Vi udnytter ikke folk

Screenshot fra Primutus hjemmeside 12. december 2018.

26-årige Peter Price fra Herning ejer hjemmesiden Primutu.dk, hvor private låner af hinanden, ofte til 100 procent i rente. Han afviser kritikken fra Forbrugerrådet Tænk, der på det kraftigste advarer mod lånene på siden. Men han er åben over for mere regulering af markedet.

Hvorfor har du lavet hjemmesiden Primutu?

- Jeg tænkte, der måtte være en mere samfundsgavnlig måde, folk kunne låne penge på, hvor det ikke var kviklån eller banklån. Jeg blev meget grebet af det nye fænomen med deleøkonomi og tænkte, at der måtte være en måde at implementere det over i et privat lånemarked. Jeg ville lave noget, der var privatbaseret og gennemskueligt, hvor vi ikke har med lånene at gøre, men kun formidler kontakten.

Knap 90 procent af den seneste uges lån er til 100 procent i rente. Mener du, det er en fair måde at låne penge ud på?

- 100 procent i rente er selvfølgelig højt. Men vores koncept er ikke så meget at gå ind og diktere, hvordan lånene skal se ud, og hvordan vilkårene skal være. Vores koncept går ud på at formidle kontakt og give en anden mulighed for at låne penge. Her er det privat til privat, og hvis de bruger vores gældsbrev, bliver der ikke lagt renter oven på renter.

Mener du, I har et ansvar for, at de personer, som låner penge gennem jeres hjemmeside, har en reel mulighed for at betale dem tilbage og ikke ender med at må optage nye lån for at betale gælden?

- Vores ansvar er at formidle kontakt mellem långiver og låntager.

Mener du, det er i orden, at du tjener penge på, at private udlåner penge til andre private til 100 procent i rente?

- I sidste ende er det jo en forretning. I forhold til, hvad det koster at låne kviklån i administrationsomkostninger og skjulte gebyrer, mener jeg, vores koncept er meget fair.

Hvorfor er det meget fair, at folk låner 3000 den ene måned og skal betale 6000 den næste?

- Det er en fair nok mulighed for at låne andre steder end kviklån og i banken.

Hvorfor er det en god idé, at personer, der er registreret i RKI og ikke kan få banklån, fordi banken vurderer, de ikke har råd til det, kan låne penge gennem jeres side?

- Det giver dem en anden mulighed. Man kan godt have en god økonomi og være registreret i RKI. Det er den ene side, den anden side er jo, hvis man gerne vil investere sine penge, men ikke har forstand på aktiemarkedet, kan man investere sin penge på en anden måde her.

Forbrugerrådet Tænk mener, det er dybt problematisk, at din hjemmeside tilbyde dem lån til folk, som ikke behøver være kreditværdige, med skyhøje renter, som de ikke kan overskue konsekvenserne af. Hvad mener du om det?

- Det er jeg ikke enig i. Vores hjemmeside handler ikke om at udnytte folk. Den går ud på at give folk en mulighed. Så skulle man i stedet være efter den enkelte långiver, som tager de høje renter.

Men det er jer, der har en platform, som gør det muligt for dem at finde personer, der vil låne til 100 procent i rente?

- Ja, men så kunne man også sige, at bilfabrikanterne skal have skylden, når biler kører for stærkt, fordi de har givet dem en for stor motor. Vi blander os ikke i folks aftaler. Vi stiller platformen til rådighed.

Forbrugerrådet Tænk mener, lovgivningen skal ændres, så der kommer et loft for ÅOP, og at lån til så høje renter, som på din hjemmeside forhindres. Hvordan har du det med det?

- Det har jeg det egentlig meget godt med. Jeg tror, jo flere rammer vi får sat, jo bedre produkt kan vi også levere. Det er fint nok, hvis der kommer lidt mere regulering på det marked. Vi er et nyt koncept, og der er selvfølgelig mange ting, vi opdager hver dag, vi kan lave bedre. Det også derfor vi har lavet Nem ID-validering. Men vores koncept er at give folk en mulighed, ikke så meget at give folk en mulighed for at udnytte hinanden.

Hvis I gerne vil undgå det, hvorfor ændrer I så ikke konceptet, så der kommer et loft over renterne?

- Der er meget, vi kan gøre, og meget vi gør. Men ting sker ikke på en dag. Vi får jo tit tilbagemeldinger fra brugere, men de har ikke skrevet, at vi skal lave noget, hvor renten ikke er så høj.

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Sport

Luften er blevet renset i Århus Håndbold: Bagspiller tilbage i truppen til tirsdagens kamp mod Skjern

Annonce