Annonce
Aarhus For abonnenter

Tidligere skak-formand meldt til politiet: Mistænkt for at tømme klubbens kasse ned i egen lomme

Skakforeningen nye formand, Thomas Vestergård, har sammen med blandt andre Lars Hansen og Torben Rosell travlt med at finde ud af, hvad der er foregået under den tidligere formand - og hvor foreningens penge er blevet af. Foto: Flemming Krogh
Skakspillernes samlingssted - Chess House på Katrinebjerg - er i fare for at måtte lukke. Pengekassen er mere end tom, huslejen er ikke betalt, og den tidligere formand er meldt til politiet for at have tømt lokalerne for inventar og under mistanke for at have bedraget foreningen for et stort beløb. Han afviser alle beskyldninger.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus For abonnenter

Se hele listen: Her lå de bevaringsværdige bygninger, der er revet ned

Annonce