Annonce
Kultur

Reddet fra affaldscontaineren: Ny form for festivalmad testes på Smukfest

Kasseret mad får nyt liv i boden Wasteland på Smukfest. Her er det medarbejder Oliver Geppel, der griller grøntsager, som ellers ville være endt som affald. Foto: Axel Schütt
Wasteland hedder en ny madbod i Bøgeskoven. Et helt nyt koncept, hvor overskudsmad udgør samtlige råvarer.

FESTIVAL: Intet år uden noget nyt på Smukfests madfront. Således heller ikke jubilæumsåret, hvor et helt nyt koncept i Bøgeskoven har set dagens lys: Mad lavet udelukkende af råvarer, der ellers ville have endt deres levetid i skraldespanden.

Wasteland hedder boden, der byder på tre forskellige wraps, og som det københavnske madbureau Food Studio står bag i samarbejde med festivalen.

- Madprofilen på Smukfest er generelt blevet bedre, men det er stadig mad med mange e-numre og mange færdigvarer. Vores bod er nok et lille vindue af, hvad man kan opleve mere af om måske fem år, siger Jonas Andersen, stifter af Food Studio.

Annonce

Vores bod er nok et lille vindue af, hvad man kan opleve mere af om måske fem år.

Jonas Andersen, stifter af Food Studio og madboden Wasteland

Kasseret, men brugbart

Konceptet er enkelt. Alle råvarer er varer, der er kasseret af supermarkeder eller cateringfirmaer på grund af enten en snarlig udløbet holdbarhedsdato eller af kosmetiske årsager.

- Nu skal man ikke tro, at det er varer, der ikke dur længere eller er rådne. Det er varer som intet fejler, og som vi har samlet ind gennem måneder. For at bevare dem har vi brugt gode gammeldags metoder som syltning og fermentering, men vi har også netop modtaget en hel del ferske varer som for eksempel champignon, squash og jordbær. Det vil sige, at vi har sat en fast menu fra begyndelsen, men at vi også putter andre elementer i, alt efter hvad vi kan få, forklarer Jonas Andersen.

Han fortæller, at hovedingrediensen, selve wrap’ene, er lavet af kasseret brød fra supermarkeder og en enkelt bager på Nørrebro i København.

- Vi har tørret brødet og møllet det igen, og det gav en blanding af mel og rasp, som vi så laver til fladbrød med lidt salt, vand og gær.

Et skridt mod mindre spild

Målet på kort sigt er at sælge 4000 wraps på Smukfest, og på længere sigt handler det overordnet om at reducere madspild med blandt andet oplysning og dialog.

- Vi vil vise, at man kan lave velsmagende mad af råvarer, som er kasseret, men intet fejler. Vi håber, folk synes, det smager godt og får talt sammen om, hvor meget vi egentlig smider ud. Vi ved godt, vi ikke redder verden ved at sælge 4000 wraps, men det er et skridt i den rigtige retning, og måske kan det få festivalen til at tænke mere i samarbejde mellem de mange madboder, så varerne kan udnyttes bedre, lyder det fra Jonas Andersen.

Wasteland ligger i området Søbadet og serverer blandt andet wraps med kødboller af lam, med marineret kylling og med grillede grøntsager.

Stifter af københavnske Food Studio Jonas Andersen håber ikke blot på et godt salg, men også på et skridt i retningen mod mindre madspild. Foto: Axel Schütt
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Sport

Luften er blevet renset i Århus Håndbold: Bagspiller tilbage i truppen til tirsdagens kamp mod Skjern

Annonce