Annonce
Østjylland

Rektor er bestemt heller ikke tilfreds

Torsdag var Lars Bluhme, rektor på Odder Gymnasium, en af medunderskriverne på et protestbrev, der blev sendt til undervisningsminister Ellen Trane Nørby i forbindelse med elevernes lock-out af deres lærere i protest mod de spareplaner, regeringen har foreslået.

Annonce

Torsdag var Lars Bluhme, rektor på Odder Gymnasium, en af medunderskriverne på et protestbrev, der blev sendt til undervisningsminister Ellen Trane Nørby i forbindelse med elevernes lock-out af deres lærere i protest mod de spareplaner, regeringen har foreslået.

»Selv om Odder Gymnasium har et lidt længere tilløb til besparelserne, så er der ingen tvivl om, at de foreslåede besparelser får konsekvenser for os. Hvilken ved vi endnu ikke, men der kan blive tale om fyringer,« siger Lars Bluhme, der er forstemt over argumenterne for besparelserne.

»Det er som om, at politikerne handler i blinde, skyder med spredehagl og reagerer på noget, nogle måske har oplevet på et gymnasium øst for Valby Bakke. Jeg kan ikke genkende regeringens beskrivelse af et gymnasium, og det virker som om, man reagerer på en eller anden myte om dovne, hashrygende elever. At sige, vi ikke leverer varen her på Odder Gymnasium, det er ganske enkelt forkert, da 76 pct. af vores elever er i gang med en videregående uddannelse inden for 28 måneder efter, at de er færdige hos os. Og det er rigtig flot. Desuden kan vi se, at de undervisningspakker, vi sætter sammen, betyder, at kun et fåtal af vores elever har behov for suppleringskurser i forbindelse med, at de videreuddanner sig,« siger han.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce