Annonce
Østjylland

Rektor er bestemt heller ikke tilfreds

Torsdag var Lars Bluhme, rektor på Odder Gymnasium, en af medunderskriverne på et protestbrev, der blev sendt til undervisningsminister Ellen Trane Nørby i forbindelse med elevernes lock-out af deres lærere i protest mod de spareplaner, regeringen har foreslået.

Torsdag var Lars Bluhme, rektor på Odder Gymnasium, en af medunderskriverne på et protestbrev, der blev sendt til undervisningsminister Ellen Trane Nørby i forbindelse med elevernes lock-out af deres lærere i protest mod de spareplaner, regeringen har foreslået.

»Selv om Odder Gymnasium har et lidt længere tilløb til besparelserne, så er der ingen tvivl om, at de foreslåede besparelser får konsekvenser for os. Hvilken ved vi endnu ikke, men der kan blive tale om fyringer,« siger Lars Bluhme, der er forstemt over argumenterne for besparelserne.

»Det er som om, at politikerne handler i blinde, skyder med spredehagl og reagerer på noget, nogle måske har oplevet på et gymnasium øst for Valby Bakke. Jeg kan ikke genkende regeringens beskrivelse af et gymnasium, og det virker som om, man reagerer på en eller anden myte om dovne, hashrygende elever. At sige, vi ikke leverer varen her på Odder Gymnasium, det er ganske enkelt forkert, da 76 pct. af vores elever er i gang med en videregående uddannelse inden for 28 måneder efter, at de er færdige hos os. Og det er rigtig flot. Desuden kan vi se, at de undervisningspakker, vi sætter sammen, betyder, at kun et fåtal af vores elever har behov for suppleringskurser i forbindelse med, at de videreuddanner sig,« siger han.

Annonce
Annonce
Kultur For abonnenter

Passionerede fugleentusiaster danner rammen om fortælling om frihed: En stork flyver ikke pludselig til Færøerne, fordi den har lyst

Aarhus

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Danmark

Torsdagens coronatal: Antal corona-indlagte falder til det laveste siden først i august - yderligere fire er døde

Annonce
Annonce
Annonce
Aarhus

Se alle billederne: Så slidt er byens engang flotteste 'dame' i dag - men en opfriskning er på vej

Aarhus For abonnenter

Madanmeldelse: En retro-oplevelse med en wienerschnitzel på størrelse og tykkelse med et dameblad

Alarm 112

Røver truede sig til penge ved 7Eleven: Stak af inden politiet dukkede op

AGF

David Nielsen hylder modstander efter pokalsejr: - Jeg får kuldegysninger over en fodboldklub som Frem

Aarhus

Sprayede maling i hovedet på lokomotivfører: Ung graffitimaler taget på fersk gerning på Aarhus H

Aarhus For abonnenter

Truels og Emil skal begge opereres: Den ene er indkaldt til undersøgelse om næsten tre år - den anden om syv år

Debat

Hørningskolen skal have nye rammer, men: Man sætter ikke en fod størrelse 43 ned i en sko størrelse 41

Aarhus

Følg med her: Få seneste nyt om trafik og politi

Sport

Trøjborgs pølsevogn er blevet til kaffebar: I begyndelsen hadede de nye ejere hinanden, nu vil de hygge om Aarhus' bohemekvarter

Danmark

Kulturministeren er skræmt over danske børns Youtube-forbrug: - Jeg er bange for algoritmer, jeg ikke forstår

AGF

Reportage fra et vindblæst Valby Stadion: Der var ild i de store pinde og i særdeleshed i Oliver Lund, da AGF røg videre i pokalen

Aarhus For abonnenter

Trængslen vokser på Brabrandstien: Så mange alvorlige uheld er der sket de seneste tre år

Aarhus

Galophest er folkeeje i Aarhus: 130 ejere og Karin Salling spiller en rolle i eventyret

Annonce