Annonce
Aarhus

Se kort: Her er Aarhus' dyreste gader

Vand er godt. Det er i hvert fald med til at hæve kvadratmeterprisen på din bolig. Arkivfoto: Scanpix

Humlevej i Risskov - med havudsigt i bugtens vandkant - har Aarhus' og Region Midtjyllands dyreste kvadratmeterpris lige nu.

42.768 kroner. Så meget skal du hoste op med i gennemsnit per kvadratmeter, hvis du vil købe en af de tre villaer, der er til salg på Humlevej i Risskov.

Humlevej er dermed den dyreste adresse i Aarhus - og Region Midtjylland - lige nu. Adressen ligger ud til Aarhus Bugtens vandkant, og det er netop vandet og havet, der trækker boligpriserne op - uanset, hvor du bor i Danmark.

Det er boligsiden Boliga, som har lavet et øjebliksbillede på hele Danmarks boligmarked med de dyreste og billigste adresser målt på kvadratmeterprisen.

I top 10 for Region Midtjylland hitter Aarhus i svær grad. Nummer to på listen er også en Risskovvej: Nemlig Havgårdsvej, hvor kvadratmeterprisen ligger på 40.922 kroner. På en tredjeplads sniger Hørhavevej i Højbjerg sig ind med en pris på 39.090 kroner.

Topscorer på listen er dog 8270 postnummeret sammen med Silkeborg. Højbjerg tæller nemlig tre veje på Top 10-listen, hvilket ud over Hørhavevej er Skåde Søpark med en gennemsnitlig pris på 35.724 kroner. Her er fem villaer er til salg. Den sidste vej i Højbjerg er Elmehøjvej.

Annonce

Skanderborg Sø trækker op

Skanderborg er også med på listen, og her er det Nørregade med en pris på 38.229, der rammer top 10 i regionen.

I det hele taget gælder - også på den landsdækkende liste for vejenes toppriser - at hav- og vandudsigt får priserne i vejret. Det er også tilfældet for Nørregade i Skanderborg med udsigt ud over og adgang til søen.

I øvrigt topper Humlevej i Risskov ikke prisen i Jylland. Det gør Østerbyvej i Skagen, hvor de tre huse til salg løber op i en kvadratmeterpris på knap 54.000 kroner, har Boliga.dk regnet sig frem til.

I øvrigt er den dyreste vej i Danmark ikke med havudsigt.

Abildgaardsgade på Østerbro topper listen med en udbuds-kvadratmeterpris på 79.668 kroner.

Gaden ligger hverken ud til Øresund eller bølgerne i Københavns Havn, derimod i de attraktive Kartoffelrækker.

Kartoffelrækkerne har dog et lille vandskvulp indenfor rækkevidde i form af Søerne.

Klik på husene på kortet herunder for at se kvadratmeterpriserne på de 10 dyreste gader i region Midtjylland.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
AGF

AGF udlejer back til ny klub i 1. Division

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

Hærværksmænd knuste ruder og hældte maling på gulvet og væggene: Frisør i Egå udsat for groft hærværk

Annonce