Annonce
AGF

Sloth får en ny chance i Skotland

Casper Sloth har forgæves forsøgt at få karrieren på ret køl i AaB og Silkeborg. Nu tager han til Skotland, hvor han har lavet en toårig aftale med Motherwell. foto: Henning Bagger / Scanpix 2017)
Den tidligere AGF'er har sat sin underskrift på en to-årig aftale med Motherwell fra den bedste skotske række.

FODBOLD: Det har været opad bakke for Casper Sloth i de seneste sæsoner. Den tidligere AGF'er har forgæves forsøgt at få karrieren på ret køl.

Skiftet fra Aarhus til Leeds for fem år siden blev aldrig det ophold, han havde drømt om, og han har siden hen forsøgt at genfinde sit gamle niveau i både AaB og Silkeborg uden held.

Nu vender den 27-årige fodboldspiller imidlertid tilbage til de britiske øer. Sloth har skrevet en to-årig med Motherwell fra den bedste skotske række. Klubben, der har hjemme på Fir Park stadium i Motherwell har en gang tidligere været skotsk mester, men har i de seneste år været en fast del af den blok, der forsøger at drille de to mastodonter fra Celtic og Glasgow Rangers.

- Jeg er glad for at få chancen i Motherwell. Jeg har hørt meget omkring klubben og skotsk fodbold generelt, og føler, at det er det perfekte sted for mig at spille fodbold. Min ambition er at etablere mig på holdet og hjælpe klubben længere frem i tabellen, udtaler Casper Sloth til Motherwells hjemmeside.

Den 27-årige fodboldspiller har været til prøvetræning i Skotland og har her overbevist holdet om sine kvaliteter.

- På et tidspunkt var han et af de mest lovende talenter i dansk fodbold, men har måske været en smule frustreret over den drejning, som hans karriere har taget på det seneste, udtaler Motherwells manager Stephen Robinson til klubbens hjemmeside.

- Vi vil gerne give ham den rette platform til at finde sig selv igen. Motherwell er en klub, der er kendt for at hjælpe folk tilbage på sporet, og det er også vores mål med Casper. Han har trænet med os flere gange og har imponeret os med sine evner på banen, men også hans ambition og hunger efter at få bevist sig selv, lyder det fra manageren.

Casper Sloth bliver den femte nye spiller i Motherwell til den kommende sæson. Klubben blev nummer otte i Skotland i den netop overståede sæson.

Silkeborg IF havde givet Casper Sloth besked om, at han frit kunne finde sig en anden klub. Han har derfor været til prøvetræning i både Danmark, USA og England, men det ender altså med Skotland, hvor han begynder 19. juni.

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce