Annonce
Østjylland

Småt er godt for Odders erhvervsliv

ProTruck arbejder med store maskiner og er blevet godt modtaget i Odder. Sidste år fik firmaet UdviklingOdders erhvervspris. Arkivfoto

Analyse fra Dansk Industri fremhæver Odders indsats.

ODDER: Mindre kommuner som Odder er ifølge Dansk Industris et godt sted at drive et firma.

Desuden er det en fordel at ligge tæt på en større kommune som Aarhus. Det viser en særlig analyse af fire af landets mindre kommuner, som Dansk Industri har lavet. Analysen præsenteres torsdag 12. januar i Aalborg på et pressemøde, hvor bl.a. borgmester Uffe Jensen (V) fra Odder deltager.

Dansk Industri har lavet sine årlige undersøgelser af erhvervsklima i landets kommuner siden 2010. Odder startede højt, faldt i en årrække tilbage men er nu på toppen igen. I 2016-udgaven ligger Odder på en sjetteplads.

Annonce

Og det er fortjent, at Odder Kommune ligger pænt til, mener Michael Laursen, der i 2011 valgte at placere sin virksomhed ProTruck A/S i erhvervsområdet på Jernaldervej i den nordlige del af Odder.

- Odder er centralt placeret med let adgang til arbejdskraft fra Aarhus, Skanderborg, Horsens og selvfølgelig fra Odder. Desuden kender man hinanden lidt bedre i en lille kommune, og man forsøger at hjælpe hinanden. Odder Kommune har været meget imødekommende og yder en god service til virksomhederne, siger Michael Laursen.

Han har formået at få sin virksomhed til at vokse med op mod 50 pct. årligt, så beskæftigelsen er gået fra fem til knap 60 ansatte.

Ifølge analysen om de fire småkommuner, er det en målrettet strategi fra kommunen, der har ført til, at virksomhederne har en positiv opfattelse af erhvervsklimaet i Odder. Kommunen har bl.a. styrket dialogen med erhvervslivet ved at besøge firmaerne. Desuden er der blevet fokuseret på undersøgelsen fra Dansk Industri på et årligt erhvervstræf med kommunen og UdviklingOdder. På den måde har parterne fundet de steder, hvor der skulle gøres en indsats.

"Denne indsats bærer nu frugt. Efter tre års målrettet indsats med fokus på, at kommunen vil erhvervslivet, ligger Odder Kommune nu i top 10 med en samlet sjetteplads i årets undersøgelse", står der i analysen.

Odder i top


  • Dansk Industri har i en analyse fokuseret på erhvervsklimaet i fire mindre kommuner: Rebild, Middelfart, Haderslev og Odder.
  • De har mellem 22.000 og 56.000 indbyggere, og Odder er den mindste.
  • Undersøgelserne siger noget om virksomheders tilfredshed med servicen i den kommune, de ligger i.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
AGF

AGF udlejer back til ny klub i 1. Division

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Annonce