Anholt: Når Dronning Margrethe besøger Anholt torsdag 2. juni, skal hun naturligvis have en blomsterbuket, og de to blomsterpiger bliver Sofia Larsen på seks år og Sigrid Zimmer på fire år.
De to går i børnehaven på Anholt, og det er sådan på Kattegat-øen, at når man har royalt besøg - det havde man også tilbage i 2011 - så skal de to ældste i børnehaven overrække buketten til dronningen.
- Jeg blev rigtig glad, da børnehaven ringede hjem til mine forældre og fortalte, at jeg sammen med Sigrid skal give dronningen blomster. Jeg er vildt spændt og stolt, siger Sofia Larsen i en pressemeddelelse fra Norddjurs Kommune.
Dronningens flotte hatte
Hjemme hos Sigrid Zimmer har hendes forældre haft travlt med at forklare hende, hvad en blomsterpige skal.
- Sigrid blev faktisk allermest optaget af dronningens flotte hatte på de forskellige billeder og sagde blot: ”det vil jeg gerne, - er det i dag", siger mor Rebekka Zimmer.
Sofia og Sigrid skal byde Hendes Majestæt velkommen sammen med borgmester i Norddjurs, Kasper Bjerregaard.
Skarp træning
De to blomsterpiger er nu gået i skarp træning op til den store begivenhed. De skal blandt andet lære at neje elegant, give den rigtige hånd til dronningen og byde velkommen med ordene ”Velkommen til Anholt Deres Majestæt”.
Videoer af Dronning Margrethe, der får overrakt blomster af børn ved andre lejligheder, bliver set, ligesom forældrene planlægger at lege små teater-lege, så pigerne kommer til at føle sig helt trygge ved situationen.
- Det er vigtigt for os som forældre ikke at gøre pigerne nervøse op til begivenheden, men derimod gøre det til en stor oplevelse i deres liv, de altid skal kunne erindre på en god og mindeværdig måde, fortæller Sofias far, Jimmy Larsen.