Annonce
AGF

Spiller sidste kamp fredag: AGF sælger Casper Højer

Casper Højer Nielsen (AGF - 16) Superliga AC Horsens - AGF søndag den 13 december 2020. Casa Arena Horsens.. (Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix)
AGF har solgt venstre back Casper Højer til en endnu ukendt klub.

FODBOLD: Casper Højer Nielsen spiller fredag afskedskamp for AGF.

Venstre backen er nemlig blevet solgt fra sommer, men AGF vil dog ikke offentliggøre til hvem.

For et par uger siden kunne Ekstra Bladet dog skrive, at københavneren skulle til Sparta Prag for en pris i omegnen af fem millioner kroner.

Annonce

- Med udsigterne til, at Casper Højer Nielsens kontrakt udløb til vinter, har vi fået en tilfredsstillende transfer og det er et godt skifte for alle parter, som vi ønsker Casper al mulig held og lykke med.

- Højer har været en profil for os i flere sæsoner og har længe været en af de bedste og mest markante venstrebacks i Superligaen. Samtidig er han en vinder og en mand med stor karakter som har været vellidt i omklædningsrummet og blandt vores fans. Så det er med vemod, at vi siger farvel til Casper, der nu får et eventyr uden for Danmark, hvor vi er sikker på, at han nok også skal få succes, siger AGFs sportschef Stig Inge Bjørnebye til klubbens hjemmeside.

26-årige Højer kom til AGF i foråret 2018 efter at han rev sin kontrakt med Lyngby itu.

- Det er aldrig nemt, når noget godt skal slutte. Og det har virkelig været godt at være i AGF. Jeg har følt mig tilpas i klubben og i Aarhus, der har taget fantastisk mod mig og min familie. Og jeg har nydt hver eneste dag på Fredensvang med mine holdkammerater og med dygtige trænere som jeg har lært meget af. Så det bliver trist at skulle sige farvel, siger Casper Højer Nielsen til klubbens hjemmeside.

AGF møder AaB på fredag klokken 19.00.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Aarhus

Udbrud af ekstra smitsom corona-variant: Vuggestue og børnehave i Risskov lukket

AGF

Tidligere AGF-profil drager til Island

Aarhus

De smarteste sygehuse klarede coronakrisen bedst: AUH er blandt de bedste i verden

Aarhus For abonnenter

Beboere frygter, at dødskørsel på Aarhus Ø vil koste liv: Vagter og afspærring af p-plads er i spil til at dæmpe uroen

Alarm 112

Nye redningsstiger i østjyske havne skal forebygge drukneulykker: Skrig-orange og kan ses fra vandet i mørke

Annonce