Annonce
AGF

Stages første seniortræner: Han kan blive en ny Delaney

Jens Stage gjorde kometkarriere i Brabrand. Den 16-årige spiller skulle blot bruge fem måneder på at spille sig på klubbens førstehold, der spillede i 2. division. Samtidig formåede han at blive topscorer på klubbens andethold, der spillede i Jyllandsserien. Arkivfoto: Ole Nielsen
Det er grundpakken, der har bragt Jens Stage langt, ifølge Brabrands træner, Tom Søjberg. Han fortæller om en spiller, der i al den tid han har kendt ham, trods modgang har taget nogle kæmpe skridt.

FODBOLD: Det første seniorfodbold Jens Stage spillede var i Brabrand. Tom Søjberg, der er førsteholdstræner i Brabrand, spottede Stage på fodboldlinjen på Laursens Real, og spurgte ham, om han ikke skulle skifte U16-holdet i Lyseng IF ud med seniorbold i Brabrand. Søjberg havde set, at Stage kunne blive stor.

- Han manglede at få pudset nogle enkelte ting af, og han var lidt ung, men potentialet var stort, siger Tom Søjberg.

- Det var meningen, at han skulle spille på vores andethold og træne med førsteholdet i hele den første sæson. Men han gjorde det så godt, at vi gav ham debut allerede efter fem måneder. Samtidig blev han også topscorer på andetholdet, der spillede i Jyllandsserien, siger Søjberg.

Brabrandtræneren mener, at Jens Stage kan ende med at blive en ny Thomas Delaney. Ifølge Søjberg minder de to meget om hinanden i deres spil. Han mener, at de begge har en grundpakke, der er helt fantastisk. Og ifølge Søjberg, er det det Stage skal videreudvikle.

- Lige meget hvad Stage involverer sig i, så er det kvalitet. Det er ikke sådan, at det springer i øjnene, så man siger ”nøj, hvor kan han drible” eller ”nøj, hvor kan han heade, det er alle tingene han kan med et højt bundniveau.

- Det er sådan nogle spillere man som træner, gerne vil bygge sit hold op omkring. Når man har dem, så er der plads til dribleren og ham, der ikke løber så meget, siger Søjberg.

Annonce

Loyalitet og hårdt arbejde

Han mener, at det er hårdt arbejde, der har gjort Jens Stage til den spiller han er i dag. Ved den første seniortræning han var med til i Brabrand, var der flere af de etablerede spillere, der ikke troede på, at han kun var 16 år gammel. På samme måde havde han forberedt sig, før han skiftede til AGF.

- Ved den første løbetest han var med til i AGF, løb han klokken ud. Han havde bare forberedt sig vildt hårdt, siger Søjberg.

Træneren fortæller også, om en spiller, der er nede på jorden og som husker, hvad der har bragt ham til hvor han er i dag.

- Jens er ikke en, der glemmer folk, bare fordi det går ham godt. Jeg vil vædde med, at han stadig kommer til at snige sig forbi Aarhus Stadion, og han vil stadig ses med sine gamle venner fra Aarhus. Han glemmer ikke dem, der har været der undervejs, siger Søjberg og fortsætter:

- Og så har Jens været vant til modgang. Det kommer han også til at møde i FCK, fordi de er på et andet niveau. Men Jens kender kun et svar på modgangen, og det er at arbejde hårdt. Når han gør det, så plejer det at ende godt for ham. Sådan har det både været i Brabrand og AGF, slutter træneren.

En del af transfersummen for Jens Stage kommer til at tilfalde Brabrand.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Østjylland

Trods forsinkelser og aflysninger: Friske tal viser stor stigning i letbanens passagertal

Aarhus

Uvending på motorvej, frontalt sammenstød og en tur i plejehjemmets rækværk: 38-årig fra Brabrand skal i fængsel for hasarderet kørsel

Blog

Er du agil nok til fremtiden?

Er du parat til fremtiden med en kampklar hjerne og følelsesmæssig agilitet? Hvis du ikke aner, hvad agil betyder, så læs med, for det er ordet, som du skal flashe i din jobansøgning og til mus-samtaler i øjeblikket. Agil er ifølge ordnet.dk afledt af at agere og betyder, at man kan agere hurtigt, let og smidigt i sine bevægelser. Mest forbinder jeg agil med hundetræning, men af for mig ubegribelige veje er det blevet oversat til, at man kan ”navigere i uvished, handle passende under pres, tage kalkulerede risici i ukendte territorier, innovere og skabe en stabil fremdrift i høj sø”, som det står på en hjemmeside, hos en af de mange konsulenter, der tilbyder at give dig en kampklar hjerne, emotionel agilitet og agil lederkompetence. Her kunne en og anden jo nok føle sig koblet af fra start. Det kan man måske også i Landbrugsstyrelsens stillingsopslag, hvor man søger en ny medarbejder i form af en agil coach og anvender ordet ”agil” 26 gange i annoncen, hvis jeg har talt rigtigt. Som så mange andre stedet rulles det agile koncept nu ud for fuld skrue, også på offentlige arbejdspladser. Det består af en række sikkert gode og brugbare metoder, der kræver mere indsigt end jeg har, men det er ifølge stillingsannoncen noget med Daily Stand-ups og en række agile ceremonier, hvilket lyder lige vel ”loge-agtigt” for mig. Indtil for nylig var det disruption, der blæste ind over det ganske land. Enhver arbejdsplads stod med risiko for at blive disruptet eller på mere lavdansk forstyrret af ”nogen”, der på grund af den globale digitale motorvej kunne udføre jobbet hurtigere, billigere og med mere individuelle services. Til konferencer gjorde forretningsfolk sig klar til kamp, når det lød fra talerstolen, at mange vil blive overflødiggjort i løbet af de næste 5-10 år. Så er der brug for disruption-eksperter, hvis ikke angstens sved skal få overtaget. Det med disruption er ved at være overstået. Altså ikke konkurrencen, men som de fleste hotte ord kan management konsulenter kun leve af dem i få sæsoner. Som fremtidsforsker lever jeg også som konsulent, og jo mere forvirring og rav i gaden nye ord kan skabe, desto bedre for mig. Når det regner på præsten, drypper det også i min biks. For som fremtidsforsker har man fokus på at vende skråen og vurdere nye ord og tendenser, og det er der heldigvis i tiltagende grad brug for. Jo mere man forstår de vigtigste megatrends og krydspresset imellem dem, jo større er chancen for ikke at blive grebet af panik og angst, også når de nye hektiske buzzword opstår. Hvad er så det næste? Det er forhåbentlig ordet ”nænsomhed” og det er ikke så blødt, som det lyder. For måske er nænsomhed den nye effektivitet? Mange af de frække ord kan hurtigt slå en hjem i utilstrækkelighedsludo, for hvem evner eller orker i virkeligheden at besidde evige kampklare agile hjerner og hjerter? I fremtiden skal vi – bedste bud – leve af innovation og udvikling blandt andet i forhold til den grønne opstilling. Derfor skal alle byde ind med sine kompetencer og betragtninger, for den gode ide respekterer ikke ledelseslag. Det kan snildt være Lise i omstillingen, der opfatter et signal fra en kunde, der kan give anledning til en bedre service fremover. En sådan åben innovation kræver, at alle tør komme med deres ideer og ikke er så stresslammede, at kreative tanker er gået i baglås. Måske skal vi i fremtiden være mere nænsomme med hinanden, ikke grine af fjollede ideer og fejl eller dømme hinanden ikke agile, bare fordi man insisterer på at nyde sin traditionelle madpakke i sine ikke-agile sutsko.

Aarhus

SF og Alternativet vil indføre betalingsring for bilister i Aarhus: - Vi bliver nødt til at bruge både pisk og gulerod

Aarhus

Teenager stak af fra dyr taxiregning: Mobilnummer afslørede hans identitet

Annonce