Annonce
Kultur

Stjerneregn over bøgeskoven: Se alle anmeldelserne fra Smukfest 2019 her

Frem til søndag kan du læse alle vores anmeldelser af koncerterne på årets Smukfest. Foto: Flemming Krogh
Festival er i sagens natur lig med en masse koncerter, og det er igen lig med en masse anmeldelser. Se dem alle sammen her.

SKANDERBORG: Peter Sommer, Robbie Williams, Soleima og TV-2. Navnene er mange på årets Smukfest, og vi har været med til mange af koncerterne. Derfor har vi samlet alle vores anmeldelser her, så du nemt kan klikke dig rundt i dem.

Læg mærke til at nogle af dem er plusartikler, som kræver abonnement. Sådan et kan du købe for 49 kroner, lige her.

Annonce

Peter Sommers rapport fra livets hamsterhjul

Foto: Flemming Krogh

Bysbarnet Peter Sommer spillede sammen med sit faste band Tiggerne gennem regnvejret onsdag eftermiddag, og det passede ham tilsyneladende fint.

I hvert fald var vores anmelder glad for koncerten, som han blandt andet beskrev som "Lige så rå som hans rapport fra livets hamsterhjul var kærlig."

Anmeldelsen kan du læse her.

Phlake gjorde Smukfest svanger med blød pop

Foto: Flemming Krogh

"Skørt, sprødt og svangert."

Sådan beskriver vores anmelder Phlakes koncert på Smukfest, men savner dog at popdrengene slap bremsepedalen en lille smule ind imellem.

Anmeldelsen kan du læse her.

Robbie Williams kørte i tomgang

Foto: Michael Svenningsen

Onsdagens - og vel nok festivalens - helt store hovednavn, Robbie Williams, underholdt til den store guldmedalje.

Vores anmelder savnede dog lidt mere fokus på musikken, og lidt mindre gøgl.

Anmeldelsen kan du læse her.

Laid Backs solskinsreggae dur ikke i regnvejr

Laid Back på StjernescenenFoto: Axel Schütt

Laid Backs koncert på Smukfest torsdag blev afbrudt før tid af det massive regnvejr, der pludselig ramte pladsen, men vores anmelder var med til den halve time, det varede.

Det var hyggeligt, men også lidt kedeligt, skriver han.

Anmeldelsen kan du læse her.

Bægeret flød helt over for Lukas Graham

Lukas Graham på Bøgescenen på Smukfest. Foto: Michael Svenningsen

Publikum var gode, stemningen var god og Lukas Graham var god. Men det hele flød lidt for meget over i rørstrømskhed og endte som en lidt rodet oplevelse.

Anmeldelsen af koncerten kan du læse her.

Stormzy skabte en fest med løs sikkerhedssele

Stormzy spillede på Bøgescenen ved midnat torsdag. Foto: Helle Arensbak/Ritzau Scanpix

Mens forældrene hørte TV-2, var de unge taget til fest med Stormzy. Og en fest blev det, da en af de helt store fra England kiggede forbi.

Anmeldelsen kan du læse her.

Reggae for H20-sandaler

Ziggy Marley på Bøgescenerne. Foto: Axel Schütt

Så længe Ziggy Marley er at finde på jorden, så dør reggaen ikke. Det viste han med al tydelighed med sin koncert fredag eftermiddag.

Anmeldelsen af reggae-festen kan du læse her.

Suede leverede Smukfests vildeste koncert

"Hele koncerten var så British, rå og så udansk. I en verden, der så gerne vil være pæn, var det uvant."

Sådan lyder nogle af ordene fra vores anmelder om Suedes koncert på Smukfest, hvor især forsanger Brett Anderson var helt i sit es.

Den anmeldelse kan du læse her.

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce