Annonce
Sport

Succestræner forlænger med håndboldkvinder

Heine Eriksen, træner i Aarhus United, har forlænget sin aftale med klubben til sommeren 2023. Arkivfoto: Ole Nielsen
Samarbejdet mellem fremadstormende Aarhus United og Heine Eriksen er gået så godt, at de to har valgt at forlænge trænerens aftale. Den nye kontrakt løbet til sommeren 2023

HÅNDBOLD: Bronzemedaljer i pokalturneringen i debutsæsonen, en overraskende sjetteplads i grundspillet og en rigtig god start på slutspillet i år.

Det er, de resultater Aarhus United har opnået, i de små to år klubben har eksisteret. Alt sammen med Heine Eriksen ved roret og som en central figur i foretagendet. Hans oprindelige kontrakt løb til 2020, men nu har parterne altså forlænget aftalen til sommeren 2023.

- Heine og hans personlighed passer perfekt ind i vores værdier om talentudvikling og det brede, samlende arbejde for kvindehåndbolden i Aarhus, og samtidig arbejder han ydmygt og stenhårdt. I mit perspektiv, der er Heine Eriksen Danmarks bedste træner, så det er stor fjer i hatten for Aarhus United, at vi nu kan langtidsplanlægge med så stærk en kapacitet i spidsen for vores hold,” siger Mads H. Winther, bestyrelsesformand i Aarhus United, i en pressemeddelelse.

Heine Eriksen selv er også rigtig glad for, at han nu ved, at han er fremtidens mand i den unge klub.

- Jeg trives rigtig godt i Aarhus og i Aarhus United, og jeg har en tæt dialog med klubbens ledelse, så jeg ved hvilke initiativer og ambitioner, der arbejdes frem imod. Det passer mig fortrinligt, og samtidig nyder jeg dagligt arbejdet med vores spillertrup, som hele tiden løfter sig og udvikler sig. Det er præcis sådan et miljø, jeg ønsker at være i, så det har hele tiden været min primære prioritet at blive i Aarhus United, siger træneren, der også arbejder som ungdomslandsholdstræner.

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Blog

Erindrings-containere

Blog

Er du agil nok til fremtiden?

Er du parat til fremtiden med en kampklar hjerne og følelsesmæssig agilitet? Hvis du ikke aner, hvad agil betyder, så læs med, for det er ordet, som du skal flashe i din jobansøgning og til mus-samtaler i øjeblikket. Agil er ifølge ordnet.dk afledt af at agere og betyder, at man kan agere hurtigt, let og smidigt i sine bevægelser. Mest forbinder jeg agil med hundetræning, men af for mig ubegribelige veje er det blevet oversat til, at man kan ”navigere i uvished, handle passende under pres, tage kalkulerede risici i ukendte territorier, innovere og skabe en stabil fremdrift i høj sø”, som det står på en hjemmeside, hos en af de mange konsulenter, der tilbyder at give dig en kampklar hjerne, emotionel agilitet og agil lederkompetence. Her kunne en og anden jo nok føle sig koblet af fra start. Det kan man måske også i Landbrugsstyrelsens stillingsopslag, hvor man søger en ny medarbejder i form af en agil coach og anvender ordet ”agil” 26 gange i annoncen, hvis jeg har talt rigtigt. Som så mange andre stedet rulles det agile koncept nu ud for fuld skrue, også på offentlige arbejdspladser. Det består af en række sikkert gode og brugbare metoder, der kræver mere indsigt end jeg har, men det er ifølge stillingsannoncen noget med Daily Stand-ups og en række agile ceremonier, hvilket lyder lige vel ”loge-agtigt” for mig. Indtil for nylig var det disruption, der blæste ind over det ganske land. Enhver arbejdsplads stod med risiko for at blive disruptet eller på mere lavdansk forstyrret af ”nogen”, der på grund af den globale digitale motorvej kunne udføre jobbet hurtigere, billigere og med mere individuelle services. Til konferencer gjorde forretningsfolk sig klar til kamp, når det lød fra talerstolen, at mange vil blive overflødiggjort i løbet af de næste 5-10 år. Så er der brug for disruption-eksperter, hvis ikke angstens sved skal få overtaget. Det med disruption er ved at være overstået. Altså ikke konkurrencen, men som de fleste hotte ord kan management konsulenter kun leve af dem i få sæsoner. Som fremtidsforsker lever jeg også som konsulent, og jo mere forvirring og rav i gaden nye ord kan skabe, desto bedre for mig. Når det regner på præsten, drypper det også i min biks. For som fremtidsforsker har man fokus på at vende skråen og vurdere nye ord og tendenser, og det er der heldigvis i tiltagende grad brug for. Jo mere man forstår de vigtigste megatrends og krydspresset imellem dem, jo større er chancen for ikke at blive grebet af panik og angst, også når de nye hektiske buzzword opstår. Hvad er så det næste? Det er forhåbentlig ordet ”nænsomhed” og det er ikke så blødt, som det lyder. For måske er nænsomhed den nye effektivitet? Mange af de frække ord kan hurtigt slå en hjem i utilstrækkelighedsludo, for hvem evner eller orker i virkeligheden at besidde evige kampklare agile hjerner og hjerter? I fremtiden skal vi – bedste bud – leve af innovation og udvikling blandt andet i forhold til den grønne opstilling. Derfor skal alle byde ind med sine kompetencer og betragtninger, for den gode ide respekterer ikke ledelseslag. Det kan snildt være Lise i omstillingen, der opfatter et signal fra en kunde, der kan give anledning til en bedre service fremover. En sådan åben innovation kræver, at alle tør komme med deres ideer og ikke er så stresslammede, at kreative tanker er gået i baglås. Måske skal vi i fremtiden være mere nænsomme med hinanden, ikke grine af fjollede ideer og fejl eller dømme hinanden ikke agile, bare fordi man insisterer på at nyde sin traditionelle madpakke i sine ikke-agile sutsko.

Aarhus

SF og Alternativet vil indføre betalingsring for bilister i Aarhus: - Vi bliver nødt til at bruge både pisk og gulerod

Østjylland

Trods forsinkelser og aflysninger: Friske tal viser stor stigning i letbanens passagertal

Annonce