Fire biler var onsdag morgen kl. 7.42 involveret i et harmonika-sammenstød på motorvejen ved Horsens.
Motorvejen var spærret i over to timer på grund af uheldet, der skete i sydlig retning mellem afkørslerne Horsens C og Horsens Syd.
Det skabte lange køer og tæt trafik - også på rute 170 ind til Horsens.
Omkring kl. 10.50 var afspærringen ophævet.
I de første oplysninger Folkebladet fik af Sydøstjyllands Politi, lød det, at tre personer er kommet til skade ved uheldet, og en af dem er kommet alvorligt til skade.
Heldigvis var der kun én, der kom til skade, og hun var med ambulancen til hospitalet, og hun slap med mindre skader.
Måden, som uheldet skete på, var, at en 25-årig mand fra Horsens kører i op en 53-årig kvinde fra Hundslund og opland i høj fart. Den 53-årige kvinde kører herefter op i en anden bil, og hun drejer 180 grader og ryger ud i nødsporet. Her kører en fjerde bilist ind i hende.
Det var den 53-kvinde, som endte på hospitalet, men er sluppet med mindre skader.
Vi skrev tidligere, at syv biler var impliceret i uheldet. Det drejer sig retteligt om fire biler.
Opdateret med korrekt alder på den tilskadekomne kvinde.