Annonce
Østjylland

Tiltrængt opmuntring til Norddjurs Kommune

Det kommer ikke bag på borgmester i Norddjurs Kommune, Jan Petersen, at dert lokale erhvervsliv er utilfreds med vejnettet: - Sådan er det desværre år efter år. Vores veje er for slidte, men sådan som vores økonomi har det, er der bare ikke penge til at gøre det bedre, siger Jan Petersen.

Midt i sparetider kan Norddjurs Kommune glæde sig over at være blevet mere erhvervsvenlig.

NORDDJURS: Norddjurs Kommune skal spare 115 millioner kr. om året i de næste fire år.

Derfor må det komme som en tiltrængt opmuntring for kommunen, at den er østjysk højdespringer, når det gælder kommunernes venlighed over for erhvervslivet.

Norddjurs Kommune rodede sidste år rundt som nummer 84 blandt de 93 kommuner, der deltager i DI's undersøgelse af erhvervsklimaet.

I år indtager Norddjurs pladsen som nummer 68.

Det er især tilfredsheden med kommunens behandling af miljøsager og sager om sygedagpenge, der trækker op.

- Der er flot, at Norddjurs Kommune har holdt fast i en topplacering i kommunal sagsbehandling. Jeg ved, at kommunen sidste år lancerede en ny erhvervspolitik, der lægger linjen for udvikling og vækst. Politikerne i byrådet virker interesserede i at skabe gode rammevilkår for virksomhederne. Og det er en effektiv sagsbehandling helt klart med til at skabe, siger Per Hastrup, der er formand for DI Randers-Norddjurs.

Fremgangen glæder Jan Petersen (S), borgmester i Norddjurs Kommune.

- Nu må vi se, om vi kan komme endnu længere op på rangstigen. Sagsbehandling har været et indsatsområde, så det glæder mig, at erhvervslivet har lagt mærke til, at der er sket noget, siger Jan Petersen.

Annonce

Slidte veje koster points

Er der noget, virksomhederne i Norddjurs Kommune ikke er spor tilfredse med, er det kvaliteten af kommunens veje og offentlige trafik.

Næsten hver anden virksomhed siger, at vejene er det område, kommunen bør prioritere, hvis virksomhederne skal kunne vokse.

Det er en kritik, der ikke kommer bag på Jan Petersen.

- Sådan er det desværre år efter år. Vores veje er for slidte, men sådan som vores økonomi har det, er der bare ikke penge til at gøre det bedre, siger Jan Petersen.

Han håber, at tilfredsheden vil vokse, når når letbanen begynder at køre til Grenaa.

Norddjurs Kommune har også indviet en omfartsvej, der gør det hurtigere at komme til og fra havnen i Grenaa.

- Jeg håber, at den nye vej vil trække tilfredsheden op, når DI offentliggør næste års tilfredshedsmåling, siger Jan Petersen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce