Annonce
Sport

Tullberg trækker AGF'er til Vendsyssel

Mike Tullberg blev for nylig præsenteret i Vendsyssel. Nu er en af de U19-spillere han trænede i AGF også blevet præsenteret i det nordjyske. Arkivfoto: Axel Schütt

FODBOLD: AGF-talentet Mads Boe Mikkelsen skifter efter sommerferien til Vendsyssel FF. Det skriver den nordjyske klub på sin hjemmeside. Han har igennem den seneste sæson haft Mike Tullberg som træner. Tullberg, der for to uger siden også præsenteret i Vendsyssel.

- Vi har holdt øje med Mads i et stykke tid og han passer perfekt ind i vores kultur. Han er ambitiøs, talentfuld, meget dedikeret og ekstremt hårdtarbejdende og så er han en dygtig presspiller med gode offensive kvaliteter. Desuden kender han til og trives rigtig godt med de krav, som vi gerne vil stille, da han har udviklet sig godt sammen med Mike i AGF det seneste år, siger klubbens cheftræner Jens Bertel Askou til klubbens hjemmeside.

Den 18-årige offensivspiller har spillet 15 ungdomslandskampe. 13 for U17-landsholdet og to for U18-landsholdet.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus

Cykler fra Swapfiets indtager byen

Danmark For abonnenter

Hun blev mishandlet og indespærret: - Jeg ville stikke af, men jeg kunne ikke

112

Kvinde slap heldigt fra at blive kørt ned i busskur ved Banegården: Bilisten var påvirket af narko

Annonce