Annonce
Debat

Velkommen tilbage til Stjærskolen – forhåbentlig mange år endnu

Elevrådets banner, Stjærskolen. Privatfoto

Læserbrev: Sommerferien går på hæld og lige om lidt venter hverdagen med arbejde, indkøb, fritidsaktiviteter og skolen starter igen.

Jeg har børn, der skal starte i 2., 4. og 8. klasse på Stjærskolen, og det er ikke uden en vis nervøsitet, jeg afventer skolestarten i år.

Men det skyldes egentlig ikke Stjærskolen, hvor mine børn trives, har gode kammerater og møder lærere med høj faglighed og fokus på sociale kompetencer. Det skyldes, at jeg ikke ved, hvor mange nye skoleår mine børn får lov til at starte på Stjærskolen. Skolestrukturen i Skanderborg Kommune er under revision. Lige nu føles det som et kæmpe puslespil, og som forælder ved man ikke, hvor mange brikker der er faldet på plads, og om vores lokale skole får en plads i den endelige plan eller ej.

Annonce


Vi er mange, der venter på Undervisnings- og Børneudvalgets anbefalinger til byrådet om den nye skolestruktur. Vil vores skole blive en del af løsningen på den forventede stigning i børnetallet?

Marie Hulgård, Stjær


Vi er mange, der venter på Undervisnings- og Børneudvalgets anbefalinger til byrådet om den nye skolestruktur. Vil vores skole blive en del af løsningen på den forventede stigning i børnetallet? Vil udskolingsklasserne fortsat høre til på Stjærskolen, så byens fritidsliv kan nyde godt af de unge – både som medlemmer og som trænere? Vil projektet om Bæredygtighed for Alle som planlagt udvikle aktiviteter og koncepter sammen med Stjærskolens ældste klasser?

Min mand og jeg flyttede til Stjær i 2008. Vi valgte byen, fordi den opfyldte de ønsker, vi havde til det sted, hvor vores familie skulle slå rod, og det var afgørende for os, at der var en skole for 0.-9. klasse. Jeg ved godt, at der ikke er garanti for ret meget i livet, men i de 12 år vi har boet i Stjær, har vi ikke oplevet andet end vækst. Flere huse, flere indbyggere, flere børn. Vi har oplevet en by, som tiltrækker energiske mennesker, der ligesom os ønsker en tryg base for deres familie i et lille samfund, hvor vi løfter sammen og skaber nye fællesskaber.

Garanti eller ej, så giver det bare ikke mening at fjerne en del af fundamentet for en levende landsby i udvikling!

Skanderborg får flere indbyggere, men det gør Skanderborgs landsbyer altså også – og det skyldes blandt andet, at vi kan tilbyde alternativer til de større skoler i centerbyerne. Bevar landsbyskolerne, så vi kan hjælpe med at løse udfordringen med flere skolebørn fordelt over hele kommunen!

Annonce
Aarhus For abonnenter

Ny by på landet: Stor boligforening er vild med planer om en lav by på markerne

Danmark

Søndagens coronatal: Yderligere ni er døde - 4290 har fået en positiv test

Annonce
Annonce
Annonce
Aarhus

Henrik husker da bugten var fuld af fisk: Nu må han rejse langt efter dem

Aarhus For abonnenter

Franske finesser: Restaurant ET har gennem 13 år holdt højt niveau

Aarhus

Strejke fra morgenstunden: Mere end 100 sygeplejersker udtrykte deres utilfredshed med arbejdsforholdene

Kultur

- Vi snakkede aldrig om det hos os: Pårørende og skuespillere besøgte grave inden gallapremieren på 'Hvidstengruppen II'

Odense-skole lukker midlertidigt efter fund af ukendt coronavariant

AGF For abonnenter

Kommentar: Skulle vi ikke lige få bolden med? AGF-efteråret har været en skuffende rodebutik

Debat For abonnenter

Stiften mener: Ikke flere corona-restriktioner, lad fornuften klare resten - og hjælp så de erhverv, som lider

Aarhus

Cykelbuddet Emma giver drengene baghjul: Derfor er hun så hurtig

Husk det nu - i dag vender mundbindet tilbage: Sådan er reglerne

Aarhus

Jul i pandemiens skær: Træet blev tændt med coronapas og uden fællessang

Aarhus For abonnenter

Parcelhuse med særlige historier: Søren og Jettes hus er på forsiden af en ny bog om arkitektur

Aarhus For abonnenter

Enhedslistens store stemmesluger: Vi skal have grøn, kollektiv trafik - og erhvervslivet skal betale regningen

Annonce