Annonce
Digitalt

Video og anmeldelse: Legetøjsdronen er blevet voksen med Tello Iron Man

Det er værd at betale lidt mere for sin legetøjsdrone og få kvalitet som i Tello Iron Man Edition, der imponerer på sin stabilitet i luften og sine funktioner.

De små propeller suser rundt som en blender uden låg og flænser bladene på vores blomstrende orkidé.

Der sluttede legen med min første drone, som jeg fik i "gave" som en del af mit abonnement hos Illustreret Videnskab. Helt umulig at styre bankede den mod vægge, gulv og planter og endte sine dage i en skuffe og senere i genbrug.

Siden har jeg fået dronebevis og en professionel drone i DJI Mavic Pro. Derfor var jeg meget spændt på at prøve den nyeste legetøjsdrone på 87 gram fra samarbejdet mellem DJI og Ryze Tech kaldet Tello Iron Man Edition.

Annonce

Regler for mikrodroner

Tello Iron Man vejer kun 87 gram og kan ikke flyve over 50 km/t. Derfor kaldes dronen en mikrodrone. Det betyder, at der ikke krav er om dronetegn, ejer-registrering og heller ikke krav om ansvarsforsikring.

Mikro-dronerne er dog stadig underlagt de fleste af de regler, som findes for droneflyvning.

Se reglerne på Droneregler.dk.

En rød og gul drone inspireret af Marvels tegne- og filmserie nok især kendt med Robert Downey Jr. i hovedrollen som Tony Stark.

Mit håb om, at dronen ikke vil gøre min kone sur over ødelagte blomster, visner lidt, da jeg skal pakke dronen ud. Det er lidt en anden oplevelse end min Mavic Pro.

Selve kassen er flot nok med et billede af dronen, men det er tynd pap, og indeni er dronen kun beskyttet af et hylster af lidt tykkere pap. Men til en pris på under 1000 kroner skal man heller ikke forvente for meget.

Og de lidt negative tanker letter lige så hurtigt som dronen.

Står stille i luften

Først skal Tellos dedikerede Iron Man-app kaldet Hero dog hentes til enten en iPhone- eller Android-telefon.

I Iron Man-stil hjælpes jeg nu i gang i app'en af Tony Starks hjælper kaldet Friday, der fortæller om dronen, og hvordan jeg tilslutter den til smartphonen via et indbygget wifi-netværk. Derefter ledes jeg igennem fire træningsmissioner. Endelig kan jeg få dronen i luften!

Og flyve, det kan den lille drone.

Uden besvær løfter den sig over mit stuegulv og står bomstille i luften, som var den styret af gps'er. Det er den dog ikke - modsat min anden drone - men sensorer under bunden sørger for, at den kan holde sin placering. Selv hvis jeg skubber til den i luften, vender den tilbage til sin plads. Meget imponerende sammenlignet med andre legetøjsdroner, jeg har prøvet.

Da jeg flyver den ud på terrassen, har dronen lidt sværere ved at blive stående samme sted, da det blæser. Men den kæmper bravt og klarer sig bedre i vinden, end jeg forventede.

Propellerne er godt beskyttede, og den lille drone er bygget til at lande i hånden. Foto: Silas Bang

Udmærket billedkvalitet

Flyvetiden er 13 minutter, men forvent højest omkring 10. Man kan købe et ekstra batteri, men det skal desværre sidde i dronen for at blive ladet op.

Tello Iron Man har to flyvehastigheder, langsom og hurtig, på op til otte meter i sekundet, og kan flyve højst 30 meter over jorden og 100 meter væk.

Foran er et kamera, som kan tage billeder i fem megapixel eller video i HD 720P med indbygget stabilisering. Kvaliteten er ikke fantastisk, men det er stadig rigtig godt for en legetøjsdrone og ikke mindst, at man kan se, hvad dronen optager, mens man styrer den med mobilen.

Jeg kan godt savne, at kameraet også kan pege nedad som på min Mavic Pro, men der skal også være forskel.

Producenten Ryze har også lavet mikrodronen bare kaldet Tello, som kan meget af det samme som Iron Man Edition til godt 150 kroner mindre. Foto: Silas Bang

Akrobatik i luften

Det er også imponerende, at dronen har flere automatisk flight-modes, hvor den selv kan flyve baglæns eller cirkle rundt om mig. Den kan desuden både lande i min hånd og blive kastet op i luften, hvorefter den tænder for propellerne og flyver.

Og når jeg virkelig skal imponere, kan dronen slå saltomortaler i luften i otte forskellige retninger. Der kan min DJI Mavic Pro ikke følge med.

De bør dog heller ikke sammenlignes, for samlet set er Tello Iron Man en rigtig sjov begynderdrone til indendørs-flyvning og flyvning i svag vind for især børn og voksne legebørn - som samtidig skåner dine blomster.

Se vores to minutters video-anmeldelse af dronen øverst.

Pris og tilgængelighed: Tello Iron Man er set på tilbud til 799 kr.. Normalpris er 1049 kr. Kan købes både online og i danske butikker.

Produkterne, vi anmelder i Jysk Fynske Medier, er udlånt af virksomheden bag produktet. Vi tester og anmelder altid objektivt, uden virksomheden har indflydelse på processen eller den færdige anmeldelse.

Kameraet foran er på fem megapixel og video-kvaliteten er i HD 720P. Det er ret godt for en legetøjsdrone. Foto: Silas Bang
Tello Iron Man Edition er en imponerende lille mikro-drone, der kæmper godt mod blæsten i vores test i Sebberup Skov ved Hedensted. Det koster dog på batteritiden. Foto: Silas Bang

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Aarhus

Mand fundet død i Aarhus Havn

Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce