Annonce
Østjylland

Voldsom brand i Kilden afvarslet - men brandfolkene knokler stadig

Kilden brænder voldsomt. Foto: Lars Juul

Sirenen har lydt over Horsens. Nu kan folk gå ud igen.

Horsens: Politiet har afvarslet den brand, der søndag aften har hærget Kilden i det centrale Horsens.

Det betyder ifølge Sydøstjyllands Politis vagtchef, at man går over til det, der kaldes "normaltilstand", hvor brandfolkenes opgave består i efterslukning af branden, der ødelagde store dele af den historiske bygning, som er ejet af Sct. Ibs Skole.

Afvarslingen betyder også, at de borgeere, som i dele af byen, tidligere søndag aften blev bedt om at holde sig indendøre, igen kan bevæge sig udendøre uden sundhedsfare.

"Dette er en beredskabsmeddelelse fra Sydøstjyllands Politi. Der er tidligere i dag udsendt sireneafvarsling for området omkring Kildegade/Smedegade/Borgmesterbakken op mod Nørretorv i Horsens midtby. Personer i det berørte område kan igen gå udendørs og åbne døre, vinduer og ventilation. Hvis man har indåndet røg fra branden og bliver dårlig, skal man kontakte (lægevagten / nærmeste skadestue) for at blive tilset. Dette var en beredskabsmeddelelse fra Sydøstjyllands Politi," står der i meddelelsen.

Der har i aftenens løb været forskellige meldinger om, hvorvidt branden var under kontrol, men allerede kort før kl. 21 tweetede Sydøstjyllands Politi, at der var styr på situationen.

Annonce
Kilden brænder. Foto: Jeanette Refstrup
Voldsom brand i Kilden. Der er afspærret i området. Foto: Jakob Nørgaard

Folkebladet erfarer, at der var en konfirmation i Kilden, da branden brød ud, og at Sct. Ibs mandag skulle have brugt stedet til eksamen.

Ifølge Horsens Folkeblads oplysninger er det kun Kilden, der er ramt af branden - ikke de øvrige dele af Sct. Ibs Skole.

Politiet blev kaldt ud til branden kort efter kl. 18, oplyser vagthavende hos Sydøstjyllands Politi. Betjente spærrede og ryddede Kildegade, og der kom flere ambulancer og brandbiler til stedet.

Ifølge Folkebladets oplysninger skulle tre være kørt på sygehuset for at blive tjekket for røgskader, men det lader ikke ud til, at de er alvorligt kommet til skade.

Ud over det lokale beredskab, der bl.a. får støtte fra Hedensted, er Beredskabsstyrelsen også til stede.

Voldsom brand i Kilden. Der er afspærret i området. Foto: Jakob Nørgaard
Voldsom brand i Kilden. Der er afspærret i området. Foto: Jeanette Refstrup
Voldsom brand i Kilden. Der er afspærret i området. Foto: Jeanette Refstrup

Video: Jeanette Refstrup

Horsens Folkeblad følger op på branden på hsfo.dk og i mandagens avis.

Sådan så det ud fra en smøge fra Nørergadesiden kl. 19.20, da brandmænd var i gang med at øse vand på taget, men trækker sig kort efter fra stedet. Den hvide gavl, er Kildens sydlige gavl, som på det tidspunkt havde slået flere store revner. Foto: Mette Graugaard
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Sport

Luften er blevet renset i Århus Håndbold: Bagspiller tilbage i truppen til tirsdagens kamp mod Skjern

Annonce