Her er musikprogrammet for afslutningen af Aarhus 2017

Det startede med et brag og bliver i dag sluttet af. Kulturåret rundes af, og her er programmet. (Foto: Axel Schütt/Scanpix 2017)

Her er musikprogrammet for afslutningen af Aarhus 2017

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

AARHUS: 70.000 begejstrede publikummer var på gaden, da det hele med et brag blev skudt i gang 21. januar. Lørdag aften runder Aarhus af som kulturhovedstad.

Men inden det officielt er slut, markeres det blandt andet med 75 gratis koncerter i byen og med en stor afslutning i Hvide Sande, som bliver vist på storskærm i Aarhus.

Musikprogrammet kan du se nedenfor eller i en samlet pdf her

Programmet

"Aarhus Simpelthen" - Release af ny Aarhus-sang Apperaat feat. Kjeld Holm og Jørgen Carlsen samt vokal af Nanna Bech

Sted: Rådhuset, foyeren

Tid: 18.30-19.00

–-

Flaskepost til fremtiden - en vandre-musik-teater-forestilling for børnefamilier

400 elever og lærere fra Aarhus Musikskole, MGK-Ø, Balletakademiet, Filurens skole for teater og dans samt indiske danserinder.

Sted: Scandinavian Congress Center ved Sonnesgade

Tid: 18-19.30

–-

Reflections - Det turkise telt i samarbejde med Kunsthal Aarhus

Blue Foundation, Orhan Özgür Turan & Maher Mahmoud, Nordsang

Sted: Kunsthal Aarhus, J.M. Mørks Gade 13

Tid: 19-01

–-

Headquarters

19.00: Workshop: Musik er bevægelse, og bevægelse er musik

21.00: Royal Feet Factory

22.30: D/troit

00.00-05.00: HQ soul/funk/disco-DJ

Sted: Headquarters, Valdemarsgade 1

Tid: 19.00-05.00

–-

Across the Floor på Aarhus Rådhus

19.00: Alex Mørch (Kælderscene)

19.45: Pantherhouse (Kælderscene)

20.30: Nils Gröndahl (Hovedscene)

21.15: Tettix Hexer (Kælderscene)

22.00: Narcosatanicos (Hovedscene)

23.15: Michael Rother (plays NEU!, Harmonia & Solo Works)

Sted: Aarhus Rådhus Tid: 18-01.30

–-

Town Part Festival på Godsbanen

Rå Hal:

18.00: Louis Rustum

19.45: Moses: "Andreas"

21.15: THANKS

22.45: Benal

00.15: Kenton Slash Demon

02.00: ICEKIID

03.10: DJ STUF

Teater Katapult:

14.00: Parasol

15.30: Djala

17.15: Kara Moon

19.00: XPRS

20.45: ESPICHICOQUE

22.30: Soon

00.30: Total Hip Replacement

02.15: Ravi Kumar

Åbne Scene:

17.15: San Pedro

18.30: JJ Paulo

19.30: The Palace

20.45: Hong Kong

22.15: Goss

00.00: TAN

01.15: RIGFOREVIGT med rapperne LOUIS VALUTA, BABY BINO OG ATL PETE + produceren CHANEL BIGS

02.00: Tomas Barfod

Foyeren

14.00: Kali-Ma Sound

15.00: Town Part Talk: Kulturelle rodskud - hvordan plejer vi dem?

16.15: Kali-Ma Sound

19.00: Nordjysk folkefront

22.00: EDDY8000

01.00: Gong Fellaz

02.00: DJ

Prøvesalen

14.00-18.00: Live Graffiti

16.30: Town Part Talk: Den politiske krop

Derudover er der talks, mad, sport og kunst.

Sted: Forskelige steder på Godsbanen

Tid: 14.00-04.00

–-

FEUM - Rethink Music

20.00: Noiania

22.00: Forte

23.00: Toxido Mask

01.00: Chillin Berlin

03.00: Filip Ja

04.00: LUNI

Sted: Double Rainbow, Godsbanen, Skovgaardsgade 3

Tid: 20.00-05.00

–-

Larus

19.00: BROR

20.00: MAAD ZEN

20.30: Henrik Hass

21.00: Amun Ro Ma'at

21.30: Hadjy B

22.00: SwervainMiyagi

23.00: DJ

23.30: Nayoubi

00.00: DJ

00.30: BlackTower

01.00: DANQ

01:30: MidasTouch

02:00: MAAD ZEN

03:00: BROR

04:00: DJ

Sted: "B/Huset", Institut for [X] (Godsbanen), Skovgaardsgade 3

Tid: 19.00-02.00

–-

Radar

21.00: Møl

22.20: Bersærk

00.00: Oathbreaker

01.00: DJ's

(Visuel ramme af Jon Gotlev)

Tid: 19.30-04.00

Sted: Radar, Skovgaardsgade 3

–-

Rock the Region Legacy Show 2017

20.00: You Work For Me Now

20.30: Rasmus Trinderup

21.00: We Need Lilo

21.30: King Kross

22.00: Ryan Egmont

22.30: Facaden

Sted: Atlas, Vester Allé 15

Tid: 20.00-23.00

–-

Big Baby Shows på Sway

M.O.T.O.

Columbian Neckties

DJ's

Sted: Sway, Sankt Clemens Torv 17

Tid: 20.00-05.00

–-

Aarhus Street Food - Eat to the Beat

DJ Claus Hartman

Sted: Aarhus Street Food

Tid: 19.00-24.00

–-

Bispetorv Scenen

19.00: Jens Gustav

19.30: Liva Mo

20.15: Elever fra Aarhus Musikskole

Sted: Bispetorv

Tid: 19-20.30

–-

Studenterhus Aarhus - Nordic Echoes

20: Gurli Octavia

21: Peny Police

22: Mathias Winther

Sted: Officerspladsen, Vester Allé 3

Tid: 20.00-23.00

–-Non-Space

Christian Windfeld

Timothée Quost

Frederik Sakham

Sted: Non-Space, Rosensgade 11

Tid: 16.00-20.00

–-

TAPE

00.30: Sortlegeme
02.00: ANTN
03.00: Future Funeral


Sted: Tape, Mejlgade 53

Tid: 23.00-05.00

Her er musikprogrammet for afslutningen af Aarhus 2017

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce