De østjyske stemmer til EP-valget er talt op: Sådan fordelte stemmerne sig i din valgkreds

Stemmerne er fordelt, og nu kan du se, hvordan de fordelte sig i din valgkreds og på netop dit valgsted. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

De østjyske stemmer til EP-valget er talt op: Sådan fordelte stemmerne sig i din valgkreds

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

I grafikerne kan du se, hvordan partierne klarede sig i din valgkreds.

Krydserne er sat, og stemmerne talt op, efter europaparlamentsvalget søndag. Resultatet er kommet og mandaterne fordelt.

Men hvordan fordelte stemmerne sig i din valgkreds? Og på dit valgsted?

I grafikkerne herunder kan du se partiernes procentvise resultat fra netop din valgkreds. Og du kan klikke dig videre og så resultaterne fra dit valgsted.

Aarhus Nord-kredsen

  • Gammelgårdsskolen
  • Skovvangskolen
  • Lystrup Hallen
  • Håruphallen
  • Vorrevangsskolen
  • Hasle Skole
  • Møllevangsskolen
  • Bjørnshøjcentret
  • Center-10
  • Via University College
  • Lisbjergskolen
  • Spørring Forsamlingshus
  • Katrinebjergskolen

Hvis du vil se resultaterne fra netop dit valgsted, kan du se mere her.

Aarhus Øst-kredsen

  • Dokk1
  • Bellevue-Hallen
  • Skæring Skole
  • Ellevangskolen
  • Rådhushallen
  • Virupskolen
  • Skødstrup Hallen
  • Samsøgades Skole
  • Sølystskolen
  • Vejlby-Risskov Hallen

Hvis du vil se resultaterne fra netop dit valgsted, kan du se mere her.

Aarhus Vest-kredsen

  • Rosenvangskolen
  • Hasselager Hallen
  • Globus 1
  • Næshøjskolen
  • Søndervangskolen
  • Viby Hallen
  • Højvangskolen
  • Skjoldhøjskolen
  • Borum Forsamlingshus
  • Åby Hallen
  • Ormslev Præstegård
  • Brabrandhallen
  • TST Aktiv-Center
  • Sabro-Korsvejskolen.

Hvis du vil se resultaterne fra netop dit valgsted, kan du se mere her.

Aarhus Syd-kredsen

  • Frederiksbjerg Hallerne
  • Kragelundskolen
  • Malling Skole
  • Skåde Skole
  • Lokalcenter Frederiksbjerg/Langenæs
  • Tranbjerg Skole
  • Mårslet Skole
  • Rundhøjhallen
  • Beder Skole
  • Solbjergskolen.

Hvis du vil se resultaterne fra netop dit valgsted, kan du se mere her.

Favrskov-kredsen

  • Hadsten Nord (Hadsten Hallen)
  • Hammel Nord (Hammel Idrætscenter)
  • Rønbæk/Grundfør (Rønbæk Idrætscenter)
  • Thorsø/Haurum/Sall (Tungelund Aktivitetscenter)
  • Voldum (Voldum-Hallen)
  • Hadsten Syd (Østervangshallen)
  • Hammel Syd (Farre Forsamlingshus)
  • Foldby (Foldby Forsamlingshus)
  • Laurvjerg/Houlbjerg (Laurbjerghallen)
  • Lading (Lading Forsamlingshus)
  • Hadbjerg (Høst-Hallen)
  • Haldum-Hinnerup/Vitten (Haldum-Hinnerup Hallen)
  • Ulstrup (Ulstruphallerne)
  • Søften (Søften Kultur- og Idrætscenter).

Hvis du vil se resultaterne fra netop dit valgsted, kan du se mere her.

Djurs-kredsen

Djurs-kredsen dækker både Syddjurs Kommune og Norddjurs Kommune.

I Syddjurs Kommune er det afstemningsområderne:

  • Ebeltoft (Ebeltoft Idrætscenter)
  • Kolind (Kolding+)
  • Mørke (Mørke Idrætscenter)
  • Mols (Molshallen)
  • Ryomgård (Midtdjurs Hallen)
  • Rønde (Rønde Idrætscenter)
  • Tirstrup (Birkehuset)
  • Hornslet (Hornslet Idræts- og Kulturcenter).

I Norddjurs er det afstemningsområderne:

  • Kulturhuset Pavillonen
  • Grenaa Idrætscenter
  • Ørsted (Rougsø Hallen)
  • Vivild (Vildvild Gymnastik- og Idrætsefterskole)
  • Anholt Skole
  • Glesborg (Nørre Djurs Hallen)
  • Allingåbro (Allingåbro Idrætshal)
  • Kulturhuset Stationen
  • Ørum (Ørum Aktiv Center)
  • Auning (Auning-Hallerne).

Hvis du vil se resultaterne fra netop dit valgsted, kan du se mere her.

Skanderborg-kredsen

Skanderborg-kredsen dækker kommunerne Odder, Samsø og Skanderborg.

Odder:

  • Spektrum Odder
  • Eriksminde Efterskole
  • Ørting Sognehus
  • Ølykkecentret, Tunø
  • Torrild Forsamlingshus
  • Hou Skole
  • Kirkehuset, Hundslund
  • Saksild Skole og Børnehus
  • Gylling Skole
  • Alrø Gl. Skole

Samsø:

  • Tranebjerg
  • Nordby

Skanderborg:

  • Ejer Bavnehøj Skolen
  • Hørning Idrætscenter
  • Niels Ebbesen Skolen
  • Stilling Hallen
  • Galten Hallen
  • Låsby Hallen
  • Ry Hallerne
  • Stjærskolen
  • Gl. Rye Skole
  • Morten Børup Hallen
  • Skovby Hallen
  • Virring Skole

Hvis du vil se resultaterne fra netop dit valgsted, kan du se mere her.

De østjyske stemmer til EP-valget er talt op: Sådan fordelte stemmerne sig i din valgkreds

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce