Annonce
Navne

Kaj Christensen - mindeord

Fodboldformand i AGF Steffen Olesen har skrevet følgende mindeord over tidl. cheftræner og divisionsspiller i AGFs fodboldafdeling, Kaj Christensen:

Ved meddelelsen om Kaj Christensens død har AGF mistet en af de store personligheder i klubbens historie. Kaj blev medlem af AGF i 1950, og ingen andre har gennem så langt et medlemskab af vor gamle klub nået så meget og forskelligt. Den aktive karriere blev grundlagt i 1952 med et DM på klubbens ynglingehold. Fra 1953 og 10 sæsoner frem spillede Kaj på divisionsholdet og var således med i hele guldalderperioden.

Efter den aktive karriere gik han trænervejen. Han blev træner for ungdoms- og ynglingelandsholdet med spillere som Morten Olsen, Allan Simonsen og Michael Laudrup. I 1968 rykkede AGF ned i 2. division og væk var nu alle spillere, der siden 1955 havde sikret hele ni titler.

AGF havde brug for en ny tid, og den blev i høj grad grundlagt af Kaj sammen med broderen, Erik. Erik blev træner for ynglingeholdet, mens Kaj blev klubbens cheftræner. Erik var den umådelig populære, festlige, joviale type, der med sikker hånd førte ynglingene frem til tre DM-titler, mens Kaj var hans modsætning med sin nøgterne, analytiske og saglige tilgang til tingene. Sammen udviklede parret en stor talentmasse, der dannede grundlaget for en genrejsning af klubben symboliseret med bronzemedaljer i den første sæson med betalt fodbold i 1978.

I Peter Rudbæks syv sæsoner som træner i AGF fungerede Kaj som scout og kampanalytiker. Med sin enorme erfaring og analytiske sans er det spørgsmålet, om Kaj Christensens egenskaber på det felt siden er overgået af nogen dansk træner. Han var, sammen med Per Thune, landets suverænt bedste stjernekikkert.

De færreste nåede helt ind til Kaj. Han kunne virke reserveret og lukket. Men mange tog fejl. I venners lag demonstrerede han en fornem sans for humor og var et strålende bekendtskab, der altid tænkte på klubbens renomme og skabte en værdig stemning i selv de gladeste stunder. Han elskede sin familie, by og klub, og vi vil tænke tilbage på Kaj i taknemmelighed over, hvad han udrettede og betød for AGF gennem en menneskealder.

Æret være Kaj Christensens minde.

Annonce
Aarhus

Tag kandidattesten her

Aarhus For abonnenter

Her vil byrådet skabe vild natur: Men hov - naturen her er allerede vild

Danmark

Torsdagens coronatal: Yderligere 1247 er smittet med corona

Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv

Aarhus til tops i stor undersøgelse: Derfor er Aarhus en af de bedste byer i verden for iværksættere

Aarhus For abonnenter

Madanmeldelse: Er det her Østjyllands næste Michelin-stjerne? Derfor er svaret lige nu, nej

Alarm 112

Lokummet brændte i Veri Centeret: Politiet kan ikke udelukke, at branden var påsat

Debat

Stiften mener: Byens cityassistenter glemte alt om deres fornemste opgave

AGF

Ung AGF-back stopper straks karrieren: Vil prøve noget andet end fodbolden

Aarhus For abonnenter

Efter indædt slagsmål: Idyllen på Himmelbjerget synes genoprettet

Navne

70 år: Den lune forsvarsmand fik kort tid på toppen

Erhverv

Værs'go, nu kan du købe din nye bolig: Skåde-villa sætter prisrekord i Aarhus

KANDIDATTEST

Ved du hvem, du vil stemme på? Tag kandidattesten her

Aarhus

Efter bøderegn på Kongevejen: Rådmand indfører gratis parkering ved Friheden ugen ud

Aarhus For abonnenter

Brandmand ramt af kræft og blodpropper: - Det er ufatteligt, at jeg ikke kan blive undersøgt for PFOS-forgiftning

Aarhus

Sophies drøm er blevet til virkelighed: Ny Aarhus-butik hylder populært fænomen

Annonce