ØSTJYLLAND: Nogle blev sat til at arbejde derhjemme.
Andre skulle ikke nyde noget af at sidde meget tæt på andre mennesker med mundbind og briller, der duggede. Så de valgte at køre til arbejde i bilen eller på cyklen.
Derfor har tiden siden foråret 2020, da corona ramte Danmark, ikke været noget at råbe hurra for hos Aarhus Letbane og resten af den kollektive trafik i Danmark. Ikke når det gælder passagertallet i hvert fald.
Michael Borre, direktør Aarhus LetbaneDet er virkelig positivt, at passagertallet for fjerde kvartal 2021 er meget tæt på resultatet fra samme kvartal i 2019
Men passagererne er nu vendt tilbage til letbanen. Og ikke engang så småt vendt tilbage. Passagertallet for fjerde kvartal 2021 er 1,3 millioner - eller 14.000 passagerer om dagen - og det er blot 1,25 procent lavere end fjerde kvartal 2019, da Corona for de fleste var navnet på en mexikansk øl.
Håb om endnu flere passagerer
- Det er virkelig positivt, at passagertallet for fjerde kvartal 2021 er meget tæt på resultatet fra samme kvartal i 2019 og mærke, at passagererne er tilbage i letbanen. Vi håber at se en yderligere stigning i passagertallet i 2022. Blandt andet har vi her i starten af 2022 øget med halvtimesdrift til Grenaa, og senere på året øges med kvartersdrift til Hornslet i myldretiden, siger letbanens administerende direktør, Michael Borre, i en pressemeddelelse.
Det samlede passagertal for 2021 endte på 3,9 millioner. Det er næsten 17 procent lavere end det samlede resultat for 2019.
Det er primært nedlukningen af Danmark i første kvartal 2021, der trækker det samlede passagertal for året ned. Nøjagtigt det samme skete i andet kvartal 2020, hvor Danmark også var lukket ned.
Passagertællingen viser, at mere end 92 procent af letbanens passagerer bruger den fra mandag til fredag.
Mere end 59 procent af passagererne rejser på den indre strækning. 22 procent benytter Odderbanen og 28 procent rejser på Grenaabanen.
Siden åbningen i december 2017 har mere end 12 millioner passagerer rejst med letbanen.