Gå til indhold

ALUMECO ApS

1996
Stiftet
245
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Næsbyvej 26
5000 Odense C
Kort fortalt
ALUMECO ApS blev etableret i 1996 og har adresse i Odense C. Virksomheden er et anpartsselskab i branchen engroshandel med metaller og metalmalme.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Likviditetsgrad
158%
God
Afkastningsgrad
-
Ikke beregnet
Soliditetsgrad
64%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150 200 250
Likviditetsgrad
158%
God
Afkastningsgrad
-
Ikke beregnet
Soliditetsgrad
64%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
4.000.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning2.657.8113.695.6302.862.3303.014.9081.899.683
Bruttofortjeneste-246.469260.584433.399211.938
Primært resultat-16.600112.585264.29779.847
Finansielle poster netto-8.688-31.55169.196-5.900-6.178
Resultat før skat185.144102.659193.377634.765221.795
Årets resultat179.084105.939204.694577.872204.911
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver2.8803.5924.8664.2215.297
Materielle anlægsaktiver25.10423.92931.52626.15827.933
Finansielle anlægsaktiver971.7921.105.6871.046.495948.742-
Anlægsaktiver i alt999.7761.133.2081.082.887979.121626.717
Omsætningsaktiver1.318.7181.286.9091.382.3612.001.266773.573
Aktiver i alt2.318.4942.420.1172.462.2482.980.3871.400.290

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital1.482.5801.409.6071.374.3631.226.459673.011
Langfristet gæld03.4356.22865.21225.897
Kortfristet gæld835.9141.007.0751.080.0771.687.671700.041
Passiver i alt2.318.4942.420.1172.462.2482.980.3871.400.290
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
3.000.000
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012023-07-012022-07-012021-07-012020-07-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-06-302022-06-302021-06-30