Gå til indhold

AUGUST A/S

2006
Stiftet
8
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Østerbyvej 44
9990 Skagen
Kort fortalt
AUGUST A/S blev etableret i 2006 og har adresse i Skagen. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 9,0 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen havfiskeri.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000
Likviditetsgrad
106%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
1%
Svag
Soliditetsgrad
1%
Ikke tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15
Likviditetsgrad
106%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
1%
Svag
Soliditetsgrad
1%
Ikke tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
-2.000

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste9.0439.89916.87119.93510.004
Primært resultat759-1.2325.5688.219-1.075
Finansielle poster netto-4.499-4.337-5.076-43-2.551
Resultat før skat-----3.627
Årets resultat-3.741-5.5694938.176-3.627
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver66.11467.74469.37571.00672.637
Materielle anlægsaktiver47.86650.76353.66756.57259.477
Finansielle anlægsaktiver4141414141
Anlægsaktiver i alt114.020118.548123.083127.619132.154
Omsætningsaktiver2.0358.6973.65320.0135.925
Aktiver i alt116.055127.245126.736147.632138.079

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital1.0414.78116.35115.8587.682
Langfristet gæld113.087113.180100.163124.052122.438
Kortfristet gæld1.9279.28310.2237.7227.959
Passiver i alt116.055127.245126.736147.632138.079
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31