Gå til indhold

DANFOODS ApS

2010
Stiftet
110
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Industrivej Syd 1 B
7400 Herning
Kort fortalt
DANFOODS ApS blev etableret i 2010 og har adresse i Herning. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 51 mio. Virksomheden er et anpartsselskab i branchen ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer.
Direktion
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Likviditetsgrad
117%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
36%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
117%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
36%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste50.97741.42034.51628.74924.990
Primært resultat9.5925.3576.7198.2359.298
Finansielle poster netto-1.132-1.613-1.130789-84
Resultat før skat8.4603.7445.5899.0249.214
Årets resultat6.5292.9164.3227.0097.205
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver1.7432.0032.2631.883-
Materielle anlægsaktiver28.23928.76529.59919.18216.579
Finansielle anlægsaktiver11.75711.79311.1868.05811.932
Anlægsaktiver i alt41.73942.56143.04829.12428.512
Omsætningsaktiver76.48661.32461.83558.28039.504
Aktiver i alt118.225103.885104.88387.40468.015

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital42.05335.52432.60728.28521.277
Langfristet gæld10.92613.07314.1087.4846.096
Kortfristet gæld65.17155.04557.86651.21040.380
Passiver i alt118.225103.885104.88387.40468.015
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31