Gå til indhold

DANSK ERHVERVSFINANSIERING A/S

2006
Stiftet
20
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Bredgade 95
5560 Aarup
Kort fortalt
DANSK ERHVERVSFINANSIERING A/S blev etableret i 2006 og har adresse i Aarup. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 93 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen finansiel leasing.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
DANSK ERHVERVSFINANSIERING A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Likviditetsgrad
1%
Ikke tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-
Ikke beregnet
Soliditetsgrad
4%
Svag
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20 25
Likviditetsgrad
1%
Ikke tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-
Ikke beregnet
Soliditetsgrad
4%
Svag
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning90.62790.68065.73531.436-
Bruttofortjeneste93.20294.09469.28134.114-
Primært resultat-----
Finansielle poster netto-40.528-49.878-39.086-17.751-
Resultat før skat21.25111.98413.1446.912-
Årets resultat16.6748.41611.6877.465-
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver032228450-
Materielle anlægsaktiver55.68021.9407.8613.152-
Finansielle anlægsaktiver1.684.1031.450.0391.105.684827.966-
Anlægsaktiver i alt1.739.7831.472.0101.113.773831.568-
Omsætningsaktiver11.2864.50540.05415.109-
Aktiver i alt1.751.0691.476.5151.153.827846.677-

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital70.01753.34444.92833.241-
Langfristet gæld96.58894.754105.57574.849-
Kortfristet gæld1.584.4631.328.4171.003.324738.586-
Passiver i alt1.751.0691.476.5151.153.827846.677-
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31