Gå til indhold

DR. SCHUTZ SCANDINAVIA A/S † Opløst

2014
Stiftet
10
Ansatte
Kort fortalt
DR. SCHUTZ SCANDINAVIA A/S blev etableret i 2014. I 2019 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 5,0 mio.
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2015
2016
2017
2018
2019
3.000
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
Likviditetsgrad
115%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
0%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
22%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2016 2017 2018 2019 2020 , 0 5 10 15
Likviditetsgrad
115%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
0%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
22%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2015
2016
2017
2018
2019
4.000
3.000
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000

Resultatopgørelse

2019
2018
2017
2016
2015
Omsætning-----
Bruttofortjeneste4.9704.6719.7539.5293.556
Primært resultat-29-2.4163.1863.105-1.293
Finansielle poster netto-154-19-49-48-49
Resultat før skat-183-2.4353.1383.057-1.342
Årets resultat-227-1.9822.3462.352-1.086
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2015
2016
2017
2018
2019
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2015
2016
2017
2018
2019
3.000
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000

Aktiver

2019
2018
2017
2016
2015
Immaterielle anlægsaktiver0-100200300
Materielle anlægsaktiver466705939334401
Finansielle anlægsaktiver673865450228388
Anlægsaktiver i alt1.1391.5701.4897621.089
Omsætningsaktiver7.8645.76912.4377.4654.712
Aktiver i alt9.0037.33913.9268.2275.801

Passiver

2019
2018
2017
2016
2015
Egenkapital2.0162.2435.4243.079727
Langfristet gæld152----
Kortfristet gæld6.8355.0968.4575.1105.074
Passiver i alt9.0037.33913.9268.2275.801
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2015
2016
2017
2018
2019
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2015
2016
2017
2018
2019
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Regnskabsperiode

2019
2018
2017
2016
2015
Startdato2019-01-012018-01-012017-01-012016-01-012015-01-01
Slutdato2019-12-312018-12-312017-12-312016-12-312015-12-31