Gå til indhold

KM Vandskæring A/S

2017
Stiftet
45
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Kystvejen 52 A
9400 Nørresundby
Kort fortalt
KM Vandskæring A/S blev etableret i 2017 og har adresse i Nørresundby. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 35 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af rør, hule profiler og tilhørende fittings af stål.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
KM Vandskæring A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Likviditetsgrad
75%
Svag
Afkastningsgrad
15%
Meget god
Soliditetsgrad
22%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30 40 50
Likviditetsgrad
75%
Svag
Afkastningsgrad
15%
Meget god
Soliditetsgrad
22%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste35.02625.79220.94916.19514.515
Primært resultat10.6716.1393.9602.2134.193
Finansielle poster netto-1.720-1.559-1.796-1.164-868
Resultat før skat8.9504.5802.1641.0503.325
Årets resultat6.9783.5661.6828102.591
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver78602258103
Materielle anlægsaktiver47.18726.33925.44221.43914.729
Finansielle anlægsaktiver1.282750750750908
Anlægsaktiver i alt49.25527.08926.21522.24715.740
Omsætningsaktiver21.53314.64011.00914.37112.417
Aktiver i alt70.78841.72837.22436.61828.157

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital15.5598.7325.3163.7843.124
Langfristet gæld23.88315.88518.24318.25912.026
Kortfristet gæld28.83115.22112.45913.85112.523
Passiver i alt70.78841.72837.22436.61828.157
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30