Gå til indhold

NOWOCOAT INDUSTRIAL A/S

1999
Stiftet
65
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Stålvej 3
6000 Kolding
Kort fortalt
NOWOCOAT INDUSTRIAL A/S blev etableret i 1999 og har adresse i Kolding. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 47 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af maling, lak og lignende overfladebehandlingsmidler, trykfarver samt tætningsmaterialer.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
NOWOCOAT INDUSTRIAL A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
5.000
0
-5.000
-10.000
Likviditetsgrad
117%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
0%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
29%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60 80
Likviditetsgrad
117%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
0%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
29%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
4.000
2.000
0
-2.000
-4.000
-6.000

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste47.46040.70124.31626.58025.807
Primært resultat416547-4.9562.6973.935
Finansielle poster netto-5.008-6.564-7.000-5.523-2.098
Resultat før skat2.174-2.578-11.872-1.082109
Årets resultat3.216-1.202-9.639-319-12
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
5.000
0
-5.000
-10.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver25.97524.97123.26421.70321.246
Materielle anlægsaktiver39.03041.04339.04238.22338.032
Finansielle anlægsaktiver51.52752.02348.34450.80356.897
Anlægsaktiver i alt116.531118.037110.649110.729116.175
Omsætningsaktiver48.84956.68262.67484.37589.462
Aktiver i alt165.380174.719173.323195.104205.637

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital47.72643.27745.11244.84347.115
Langfristet gæld75.44383.95285.33883.89916.541
Kortfristet gæld41.66045.89839.72860.983135.840
Passiver i alt165.380174.719173.323195.104205.637
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31