Gå til indhold

PBO A/S

2023
Stiftet
23
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Brunbjergvej 5
8240 Risskov
Kort fortalt
PBO A/S blev etableret i 2023 og har adresse i Risskov. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 20 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med beklædning.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2024
2025
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Likviditetsgrad
133%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
23%
Meget god
Soliditetsgrad
35%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20 25
Likviditetsgrad
133%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
23%
Meget god
Soliditetsgrad
35%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2024
2025
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
Omsætning--
Bruttofortjeneste20.10022.279
Primært resultat6.6577.107
Finansielle poster netto-160-685
Resultat før skat6.4986.422
Årets resultat5.0554.976
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2024
2025
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2024
2025
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Aktiver

2025
2024
Immaterielle anlægsaktiver2.0002.250
Materielle anlægsaktiver1.2921.680
Finansielle anlægsaktiver1.0761.076
Anlægsaktiver i alt4.3685.006
Omsætningsaktiver25.16825.273
Aktiver i alt29.53630.279

Passiver

2025
2024
Egenkapital10.4175.396
Langfristet gæld02.000
Kortfristet gæld18.90922.698
Passiver i alt29.53630.279
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2024
2025
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2024
2025
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
Startdato2025-01-012023-12-20
Slutdato2025-12-312024-12-31