Gå til indhold

Topsil GlobalWafers A/S

2016
Stiftet
241
Ansatte
Seneste nyheder
22. juni
·
tekniskfokus.dk

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

Guiden er udviklet i samarbejde med centrale danske aktører i kvanteøkosystemet, herunder Quantum Machines og DTU med input fra Dansk Fundamental Metrologi, Niels Bohr Instituttet,
Topsil GlobalWafers
, The Novo Nordisk Foundation Quantum Computing Programme (NQCP), Maybell Quantum Industries, Quantum Foundry og FORCE Technology, og etablerer et fælles sprog og konkrete retningslinjer for de elektriske, termiske og mekaniske grænseflader, der binder systemerne sammen.
Læs artikel
16. juni
·
ds.dk

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

Guiden er udviklet i samarbejde med centrale danske aktører i kvanteøkosystemet, herunder Quantum Machines og DTU med input fra Dansk Fundamental Metrologi, Niels Bohr Instituttet,
Topsil GlobalWafers
, The Novo Nordisk Foundation Quantum Computing Programme (NQCP), Maybell Quantum Industries, Quantum Foundry og FORCE Technology, og etablerer et fælles sprog og konkrete retningslinjer for de elektriske, termiske og mekaniske grænseflader, der binder systemerne sammen.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Siliciumvej 1
3600 Frederikssund
Kort fortalt
Topsil GlobalWafers A/S blev etableret i 2016 og har adresse i Frederikssund. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 226 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af andre uorganiske basiskemikalier.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Topsil GlobalWafers A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Likviditetsgrad
338%
Meget god
Afkastningsgrad
5%
Svag
Soliditetsgrad
52%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150 200 250
Likviditetsgrad
338%
Meget god
Afkastningsgrad
5%
Svag
Soliditetsgrad
52%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning578.078527.443576.137534.797315.483
Bruttofortjeneste226.621181.181190.016269.726134.964
Primært resultat45.70717.00444.029139.97530.741
Finansielle poster netto-19.061-4.4844.222-3.282557
Resultat før skat26.64512.52044.162130.10330.457
Årets resultat20.95110.10633.617100.11623.560
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
300.000
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver14.7729.32212.61515.94419.456
Materielle anlægsaktiver479.111486.337409.531279.641223.628
Finansielle anlægsaktiver25.35238.01055.09860.0540
Anlægsaktiver i alt519.235533.670477.244355.639243.084
Omsætningsaktiver463.693514.186204.412222.502219.488
Aktiver i alt982.9281.047.856681.656578.141462.572

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital510.830489.879479.773446.156376.040
Langfristet gæld305.9594.4705.960-0
Kortfristet gæld137.247530.310175.471108.80370.512
Passiver i alt982.9281.047.856681.656578.141462.572
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
1.200.000
1.000.000
800.000
600.000
400.000
200.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31