Gå til indhold

Umove Holding A/S

2013
Stiftet
3
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Farverland 7
2600 Glostrup
Kort fortalt
Umove Holding A/S blev etableret i 2013 og har adresse i Glostrup. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 1,2 mia. Virksomheden er et aktieselskab i branchen passagertransport ad vej med fast køreplan.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
20.000
0
-20.000
-40.000
-60.000
-80.000
Likviditetsgrad
71%
Svag
Afkastningsgrad
-1%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
17%
Tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 2 4 6 8
Likviditetsgrad
71%
Svag
Afkastningsgrad
-1%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
17%
Tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning1.529.3581.288.3811.069.5661.002.289729.790
Bruttofortjeneste1.213.9191.033.859815.439705.180535.474
Primært resultat-14.74677.25364.88538.64328.010
Finansielle poster netto-67.728-73.503-38.544-15.732-11.115
Resultat før skat-82.4743.75026.34122.91116.896
Årets resultat-72.3682.07121.49217.67010.865
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
1.500.000
1.000.000
500.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
40.000
20.000
0
-20.000
-40.000
-60.000
-80.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver83.14655.26045.80246.08844.319
Materielle anlægsaktiver2.180.0611.933.3271.544.217817.042619.206
Finansielle anlægsaktiver6.5306.3484.0013.8082.930
Anlægsaktiver i alt2.269.7371.994.9351.594.020866.938666.455
Omsætningsaktiver214.169230.801154.386148.653104.916
Aktiver i alt2.483.9062.225.7361.748.4061.015.591771.371

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital431.463113.423111.352107.530100.725
Langfristet gæld1.730.8181.632.261955.006662.370473.263
Kortfristet gæld302.912447.618655.015223.508180.335
Passiver i alt2.483.9062.225.7361.748.4061.015.591771.371
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31